استون هنج

http://4.bp.blogspot.com/_xEehooYC6Rk/TARsGZAIVQI/AAAAAAAACO8/hgHLisK__rs/s1600/Stonehenge.jpgاستون هنج یکی از مراکز باستانی جهان است که بسیاری از محققان درباره ان اختلاف نظر دارند . بعضی این بنا را برای شناسائی روزها و مشخص شدن اعتدال روزهای بهار و پائیز میدانند. بعضی این مکان را برای قربانی دادن و قربانی شدن میدانند. شاید بهتر باشد مطلب امروز را دنبال کنیم تا شما قضاوت کنید.

دوایر سنگی” استون‌هنج ” یکی از عجایب جهان باستان و از مشهورترین محوطه‌های باستانی امروز جهان است که از سال ۱۹۸۶ در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است . قدمت این محوطه باستانی که در دشت” سالزبری “در” ویلت‌شایر” انگلستان واقع شده است، به عصر نوسنگی و عصر مفرغ برمی‌گردد. “استون‌هنج” از دو دایره‌سنگی متحد‌المرکز تشکیل شده است که ارتفاع سنگ‌های دایره درونی آن به ۶ متر و وزن‌شان به حدود ۵۰ تن می‌رسد . به عقیده کارشناسان،” استون‌هنج” در چند مرحله و در یک دوره زمانی هزارساله، از ۳ هزار تا ۲ هزار سال پیش از میلاد مسیح، ساخته شده است.

http://theparanormaleffect.files.wordpress.com/2008/06/stonehenge.jpg

ساخت “استون‌هنج” در زمان خود یک شاهکار مهندسی و مستلزم انگیزه، وقت و نیروی انسانی بالایی بوده است. با این حال تا امروز دلیل ساخت “استون‌هنج” روشن نشده است، هر چند تئوری‌های زیادی در مورد کاربرد و دلیل ساخت این دوایر سنگی وجود دارد که هنوز هیچ یک از آن‌ها به یقین ثابت نشده‌اند. دایره بیرونی “استون‌هنج “که قطر آن به ۱۱۵ متر می‌رسید، از سنگ‌های نسبتاً کوچکتری ساخته شده است و دو شکاف که به عنوان ورودی عمل می‌کرده‌اند، در شمال شرقی و جنوب آن قرار دارد.

در قرن هفدهم،” جان اوبری”، باستان‌شناس انگلیسی در لبة درونی این دایره، ۵۶ گودال کشف کرد که به نام خود او مشهور شدند. بر اساس یک نظریه، این گودال‌ها احتمالاً روزی الوارهایی را به صورت ایستاده در خود جای داده بودند، اما تاکنون هیچ مدرکی که این فرضیه را تأیید کند به دست نیامده است. دایره درونی” استون‌هنج” در حدود هزار سال بعد ساخته شده است. در این زمان حدود ۷۴ تخته سنگ عظیم که وزن بعضی از آن‌ها به ۵۰ تن می‌رسید، از کوه‌های” مارلبرو داون” در فاصله‌ ۳۰ کیلومتری شمال “استون‌هنج” به این محل آورده شدند. از این تعداد ۳۰ تخته سنگ دایرة درونی به قطر سی‌متر را تشکیل می‌دهند، ۲۹ تخته سنگ به صورت افقی روی این تخته‌سنگ‌های ایستاده قرار گرفتند و ۱۵ تخته‌سنگ آخر هم که از بقیه سنگ‌ها عظیم‌تر هستند، به شکل یک نعل اسب درون این دایرة دوم قرار گرفتند .

مطالعات کارشناسی که به تازگی صورت گرفته نشان می‌دهد برای انتقال این سنگ‌های ۵۰ تنی از “مارلبرو داون” به محل فعلی‌شان، باید لااقل ۶۰۰ مرد قوی‌هیکل در عملیات انتقال این سنگ‌ها شرکت می‌کردند . در طول سال‌های گذشته، ساخت این بنای سنگی عظیم به اقوام مختلفی نسبت داده شده است، اما قوم سازنده “استون‌هنج” تا امروز هنوز مشخص نشده است.

بر اساس پرطرفدارترین نظریه، ساخت” استون‌هنج” توسط اقوام نوسنگی در حدود ۵ هزار سال پیش آغاز شد و بعدها توسط قوم دیگری که به تازگی شکوفا شده بود، ادامه یافت. برخی کارشناسان احتمال می‌دهند این قوم دوم که به قوم” بیکر ” مشهور شده‌اند، از قسمت قاره‌ای اروپا به انگلستان آمده باشند، اما تاکنون هیچ مدرکی که این نظریه را تأیید کند به دست نیامده است.”

استون‌هنج” و ستاره‌شناسی در جهان باستان

نخستین مطالعات علمی در” استون‌هنج” در سال ۱۷۴۰ میلادی توسط” ویلیام استاکرلی” صورت گرفت. “استاکرلی” نخستین نقشه دقیق از استون‌هنج را تهیه کرد و با مطالعه این نقشه متوجه ارتباط احتمالی این بنا حرکت خورشید و ستارگان شد .

“استون‌هنج” در جهت شمال‌شرقی ـ جنوب‌غربی ساخته شده است و احتمالاً سازندگان آن هنگام ساخت آن قصد پیش‌بینی نقاط اعتدال بهاری و پاییزی (زمانی که طول روز شب با یکدیگر یکسان می‌شود) و نقاط انقلاب تابستانی و زمستانی (بلندترین روز و بلندترین شب سال) را داشته‌اند* .

بنا بر مطالعات انجام شده در” استون‌هنج”، در نقطه انقلاب تابستانی، یعنی روز ۲۱ ژوئن، خورشید از شمالی‌ترین بخش دایره بیرونی طلوع می‌کند و نخستین اشعه‌های آن درست از میان نعل اسب درونی رد می‌شود. به گفته کارشناسان، بسیار بعید است که چنین چیزی صرفاً بر اثر تصادف به وجود آمده باشد .

* فایلی که از یوتیوب در وبلاگ مهندسی قرار دادم گزارشی است که شبکه اسکی نیوز درباره این سازه تهیه کرده بود .

امیدوارم مفید واقع شود !

(با کمال شرمندگی برای مشاهده ویدئو نیاز به فیلتر شکن دارید !!! )


پی نوشت : دو هفته پیش شبکه منو تو ٢  مستندی را درباره استون هنج پخش کرد  و در آن برنامه محققان به  ساخت بنایی دوباره از استون هنج پرداختند و تمام ایده ها و نظرات خود را بر روی ساختمانی که به دست خود ساخته بودند پیاده کردند .

* من  احمد ، پیشنهاد می کنم که برنامه های منو تو ٢ را از دست ندهید !
/ 3 نظر / 55 بازدید
احسان

آپ آخر !!! بدرود [خداحافظ]

يادمان باشد از امروز جفايي نکنيم گر چه در خويش شکستيم صدايي نکنيم خود بتازيم به هر درد که از دوست رسد بهر بهبود ولي فکر دوايي نکنيم جاي پرداخت به خود بر دگران انديشيم شِکوه از غير، خطا هست خطايي نکنيم ياور خويش بدانيم خدا ياران را جز به يارانِ خدا دوست وفايي نکنيم يادمان باشد اگر خاطرمان تنها ماند طلب عشق ز هر بي سر و پايي نکنيم گر چه دلتنگ ازاين فصل غريبانه شديم تا بهاران نرسيده است هوايي نکنيم گله هرگز نبود شيوه ي دلسوختگان با غم خويش بسازيم و شفايي نکنيم يادمان باشد اگر شاخه گلي را چيديم وقت پرپر شدنش ساز و نوايي نکنيم پر پروانه شکستن هنر انسان نيست گر شکستيم زغفلت من و مايي نکنيم و به هنگام نيايش سرسجاده ي عشق جز براي دل محبوب دعايي نکنيم مهرباني صفت بارز عشاق خداست يادمان باشد از اين کار ابايي نکنيم...